Sıkça Sorulan Sorular

MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİĞİNE UYMAYAN BİNA VE YÖNETİCİLERİN DURUMU NE OLACAK?

Isı ve kontrol ekipmanlarının kullanımı zorunluluğu Enerji verimliliği Kanununda yer almakta olup, bu sistemlerin kullanılması durumunda gider paylaşımının nasıl yapılacağı nasıl hesaplanacağı konularını Yönetmelik düzenlemektedir.Dolayısıyla, sistemin süresi içinde merkezi ısıtma sistemli binalarda kullanılmaması durumunda Kanuna aykırı hareket edilmiş olacağından Kanuna aykırı hareket etmekten dolayı Hukuki süreç başlatılabilir.

 

MERKEZİ SİSTEMLE ISITILAN BİNAYA PAYÖLÇER TAKTIRILMAK İSTENDİĞİNDE HANGİ FİRMALARDAN DESTEK ALINABİLİR? DANIŞTIĞIMIZ FİRMALARA NASIL GÜVENEBİLİRİZ?

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetki belgesi verilmiş tüzel kişiler yetkilendirilmiş ölçüm şirketleri olarak ifade edilmekte olup danışmanlık hizmeti alınacak firmalardan yetki belgesi istenmelidir.

 

MERKEZİ ISITMA SİSTEMLİ BİNADA BAĞIMSIZ BÖLÜM KULLANICILARI NE KADAR ENERJİ TÜKETİYORLAR İSE ISI GİDERLERİ DE ONA GÖRE HESAPLANACAK OLUP HİÇ KULLANMAYAN BAĞIMSIZ BÖLÜM KULLANICILARI HİÇ ÖDEMEMESİ GEREKMİYOR MU? BU SİSTEMİN KURULDUĞU BİNALARDA KULLANILMAYAN BAĞIMSIZ BÖLÜMLERE GİDER PAYLAŞIMI BELGESİ DÜZENLENECEK Mİ?

Hem komşulardan enerji çalınmasının önüne geçilmesi hem de yine yönetmelik hükümleri doğrultusunda ortak mahal ve ısının kullanım mahallerine gelene kadar ki kayıplarının ve işletme masraflarının da ki bu masraflarda yönetmeliğe göre giderin %30’unu kapsamaktadır ve kullanım alanı oranında tüm kullanıcılara paylaştırılmak zorundadır. 

 

YÖNETMELİĞİ UYGULAMALAR BAŞLIKLI MADDE 5'İN 6 NCİ PARAGRAFLARINDA; “(6) MERKEZÎ SİSTEMLERLE ISITMA YAPILAN BAĞIMSIZ BÖLÜMLERDEKİ MAHAL SICAKLIKLARININ ASGARİ 15 °C OLACAK ŞEKİLDE AYARLANIR." İFADESİ YER ALMAKTA OLUP, ÖZELLİKLE YERDEN ISITMALI SİSTEMLERDE TÜKETİLEN ENERJİNİN SINIRLANDIRILABİLMESİ İÇİN NASIL BİR UYGULAMA YAPILACAKTIR?

Uygulamalar başlıklı Madde 5’in 5 nci paragraflarında; “(5) Tüketilen enerjiyi sınırlandırabilmek için merkezî ısıtma sistemi kullanılan binalarda TS EN 215’e uygun termostatik radyatör vanası kullanılır.” İfadesi yer almak olup, söz konusu termostatik vanalar yerden ısıtma sistemlerinde kolektör üzerinde mahal hatlarına uygulama standartlarına uygun olarak kullanılabilir.

 

MEVCUT BİNALARIN DURUMU NE OLACAK?

Merkezî ısıtma veya sıhhî sıcak su sistemine sahip mevcut binalar, inşaatı devam edip henüz yapı kullanım izni almamış binalar ve proje değişikliği gerektiren esaslı onarımlar ile mekanik tesisat değişikliği gerektiren binalar için uygulanabilir olan maddeleri uyarınca yapılması gereken iş ve işlemler, bina sahibi veya yöneticisi, bina yönetim kurulu, enerji yöneticisi ile işletmecisi tarafından, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanununun 7 ‘nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi ve geçici 6’ ncı maddesi gereğince 2/5/2007 tarihi itibari ile beş yıl içinde yerine getirilir.

 

MERKEZİ ISITMA SİSTEMİ KULLANILAN BİNALARDA HANGİ CİHAZLARI KULLANABİLİRİZ?

Tesisat suyunun dairelere birden çok kolondan giriş yaptığı binalarda ısı payölçer, tek bir noktadan giriş yaptığı (kollektörlü sistem) binalarda ise ısı payölçer ya da kalorimetre (ısı sayacı) kullanılabilir. Bazı binalarda sıhhi sıcak suyu merkezi olarak üreten boyler bulunur. Böyle durumlarda da ayrıca sıcak suyu ölçen sıcak su sayacı da kullanılmalıdır.
 

MERKEZİ ISI PAYLAŞIM SİSTEMLERİNDE TERMOSTATİK VANA KULLANILMASI ZORUNLU MUDUR?

Merkezi ısı paylaşım sistemlerinde termostatik vana kullanılması zorunludur.Termostatik vanalar odaların istenilen sıcaklığa ayarlanmasını sağlarlar.Oda sıcaklığı ayarlanan değere geldiği zaman otomatik olarak vana üzerindeki pimi iterek su akışını kısar ve vanayı kapatarak radyatörün gereksiz yere ısı yaymasını önler. Böylelikle sadece ayarlanan oda sıcaklığını korumak için gereken sıcak su miktarının radyatöre girmesi sağlanmış olur.
 

GÜNDÜZLERİ EVDE YOKUM.TÜM RADYATÖRLERİMİ KAPATSAM O DÖNEM İÇİN DAHA AZ PARA ÖDEMEYECEK MİYİM?

Yönetmeliğe göre evin sıcaklığı 15°C altına düşürülemez. Bunun amacı, boş dairelerin aşırı soğumasının önlenmesidir. Tüm radyatör vanaları kapatılmış dairedeki cihazlar, RF sistemi ile okuyucuya manipülasyon uyarısı verir.

 

MERKEZİ ISI PAYLAŞIM SİSTEMİNİN KOMBİDEN FARKI NEDİR?

Kombi sistemlerinde etrafınızdaki konutlar kombilerini kapattıklarında ısınma için daha çok enerji harcamanız gerekecektir.Halbuki merkezi ısıtma sistemlerinde müşterek ortamların ısıtılmasına tüm daireler eşit olarak katılır.Merkezi ısı paylaşım sistemlerinde, merkezi sistemin ısınma konforu ile kombinin “ısındığın kadar ödeme” avantajları birleştirilir.
 

ISI PAYLAŞIM SİSTEMLERİNİN AMORTİSMAN SÜRESİ NEDİR?

Isı paylaşım sistemleri sağladıkları tasarruf ile genellikle kendilerini 1 – 2 yıl içinde amorti ederler.
 

SİSTEMLERİNİZİN KURULUM-TESLİM SÜRESİ NEDİR?

Kurulum – teslim süresi montaj yapılacak konut sayısına göre değişkenlik gösterir. Örneğin orta büyüklükte bir apartman için payölçer montajı 1-2 gün denilebilir.

 

PAYÖLÇERİM ARIZALANIRSA VE BEN FARK ETMEZSEM NE OLACAK?

Payölçerinizin arızalandığını siz fark etmeseniz bile cihazlar bize arıza uyarısı vereceklerdir.
 

BİNA OLARAK GAZI, ÖN ÖDEMELİ ŞEKİLDE SATIN ALIYORUZ. BU DURUMDA GİDER BİLDİRİMİ HİZMETİ YAPABİLİR MİSİNİZ?

Evet, ön ödemeli sistemler için de, aylık olarak harcanan ve yeni satın alınan gaz miktarlarının tespitlerini yaparak aylık gider bildiriminizi hazırlamaktayız.
 

GİDER BİLDİRİMİ HİZMETİ İÇİN AYRICA PARA ÖDEYECEK MİYİM?

Yapacağımız hizmet anlaşması gereği, gider bildirimi başına cüzi bir ödeme yapacaksınız.